Praktické dějiny filmu

Praktické dějiny filmu

Page Title

   Kurz poskytne dobrodružný a intenzivní vhled do dějin filmu a do filmové řeči. Soubor přednášek a rozhovorů se slavnými filmovými tvůrci -  režisérem Václavem Kadrnkou, šéfem kina Aero Jiřím Flíglem, filmařem Ranjanem Rampalem, redaktorem českého rozhlasu Pavlem Sladkým - bude koncipovaný tvořivě a prakticky s množstvím ukázek. Praktické dějiny filmu jsou tu nejen pro začínající filmaře a pro ty, kdo se připravují na přijímací zkoušky z dějin filmu. Jsme tu pro všechny zvědavé lidi, kteří prostě mají rádi film a mají zájem nahlédnout do jeho dějin.

   Přesnější popis obsahu kurzu

   Zde je seznam filmů, tvůrců a filmových okruhů, o kterých budeme hovořit v průběhu kurzu.  Pořadí jednotlivých tematických okruhů určuje lektorka, též v závislosti na časových možnostech jednotlivých vážených hostů kurzu. 


   1. Co je film? Rozbor filmu - téma filmu, hlavní postava, vedlejší postavy, žánr, kamera, hudba a zvuk, střih, čas a temporytmus.  

   2.  Bratři Lumiérové - Příjezd vlaku do stanice.  George Meliés - Cesta na měsíc. Německý němý film - expresionizmus: Wilhelm Murneau - Upír Nosferatu, Robet Wiene - Kabinet dr. Caligariho, Fritz Lang - Metropolis. Počátky amerického němého  žánrového filmu, studiový systém, Charlie Chaplin (filmy: Zlatá Horečka, Moderní Doba, Diktátor)

   3. Ruští montážníci - Sergej Ejzejštejn - Krížnik Potěmkin, a V. Pudovkin - Matka, počátky zvukového filmu ve světě.  

   4. Český film od počátků až do 50. let - J. Kríženecký, slavné osobnosti meziválečné kinematografie, Gustav Machatý, filmové ateliéry Zlín, Alexander Hackenschmied, V. Jasný, A. Radok, J. Kadár, E. Klos...

   5. Francouzský film - meziválečné a poválečné období, Jean Vigo, Robert Bresson - Kapsář, filmový experiment ve Francii a ve světě.

   6. Dejiny dokumentárního filmu v ČR a ve světě.

   7. Italský neorealizmus - Vittorio de Sica - Zloději Kol, velcí italští filmoví režiséři - Federico Fellini - 8 a půl, Michelangelo Antonioni - Zvětšenina, Luchino Visconti - Smrt v Benátkach, a největší režiséři - "samorosti": Tarkovskij, Bergman, Kubrick, Hitchcock.

   8. Francouzská nová vlna - J. L. Godard - U konce s dechem, Agnés Varda - Šťěstí, Cleo od pěti do sedmi. Francois Truffault, Alain Resnais.

   9. Československá nová vlna - Věra Chytilová , Juraj Jakubisko, Elo Havetta, Jan Němec, Jiří Menzel, Drahomíra Vihanová, Miloš Forman, J. Jireš, Evald Schorm, Pavel Juráček.. SPECIÁLNÍ HOST PŘEDNÁŠKY: SAŠA GEDEON.

   10. Žánrový film v USA, americký nezávislý film od 70. let až po současnost - Martin Scorsese - Taxikár, Frances Ford Coppola - Kmotor, Steven Spielberg - Čelisti, Jim Jarmusch - Dead Man, Bratři Coenové - Tahle země není pro starý, David Lynch - Modrý samet, David Cronenberg - eXistenZ.

   11. Asijský film - Indie, Čína, Jižní Korea, Vietnam, Japonsko, Irán.. - SPECIÁLNÍ HOST PŘEDNÁŠKY: RANJAN RAMPAL.

   12. Pokleslé filmové žánry, režisér Tim Burton - Ed Wood, Q. Tarantino - Pulp Fiction, Béčkový film.  SPECIÁLNÍ HOST PŘEDNÁŠKY: JIŘÍ FLÍGL (programový ředitel kina Aero a Oko a zakladatel festivalu Otrlého diváka).

   13. Současný světový film: SPECIÁLNÍ HOST PŘEDNÁŠKY: PAVEL SLADKÝ (redaktor Českého rozhlasu a autor knihy rozhovorů se slavnými filmaři  - Filmy jsou tajné dveře do reality).

   14.  Současný český film - Bohdan Sláma, Saša Gedeon, Václav Kadrnka, Olmo Omerzu, Ivo Trajkov,.. SPECIÁLNÍ HOST PŘEDNÁŠKY: VÁCLAV KADRNKA.


   Výstup z kurzu


   Krom skvělého zážitku z osobních setkání s důležitými osobnostmi česká kinematografie, budou výstupem z kurzu hlavně získané vědomosti a praktický přehled o filmové historii, filmové řeči, tvůrcích, či o filmových publikacích, festivalech atd. Po dohodě s lektorkou je možný i individuální přístup a konzultace Vámi psaných rozborů filmů.