Lektoři

Akile Nazli Kaya (*1980) je animátorka a designérka s dlouholetou praxí. Studovala grafický design v Ankaře, animovanou tvorbu na Filmové škole ve Zlíně a audiovizuální studium na FAMU. Zabývá se především pookénkovou animací (stop-motion) a počítačovou 2D animací. Inspiruje se skutečnými událostmi. Je autorkou krátkých animovaných i dokumentárních filmů, které byly uvedeny na řadě mezinárodních festivalů (IDFA, Annecy, BAFTA).
Vystudovala dramatickou výchovu na JAMU (BcA.) a později na DAMU (MgA.), v současnosti učí literárně-dramatický obor na ZUŠ. V rámci Aeroškoly působí už řadu let jako neúnavná lektorka víkendových dílen pro děti. Má slabost pro komiksy, animaci (zvláště pro Totora), site-specific, pamětnická vyprávění, audioknihy.....mangovou zmrzlinu a dobrou kávu.
Vystudovala jsem SUPŠ na Žižkově, obor malba, od října budu studovat na Sutnarce Mediální ilustraci. Kdysi jsem chodila do kurzu Malá animace v Aeroškole, zúčastnila se animačního tábora, se svými animovanými filmy jsem vyhrála hlavní cenu Aerokraťasu. Píši povídky, vyrábím si k nim autorské knihy, vyhrála jsem několik literárních soutěží, naposledy 2023 1. cena CEMACH. Baví mě modelování, výroba loutek a ráda propojuji několik výtvarných odvětví. Autorské čtení a výstavu jsem měla v Kavárně Řehoře Samsy, další výstavy v Chodbě Adama Trefila a v Kavárně Kaldi.
Barbora Johansson je multimediální umělkyně zaměřující se na tvorbu videa s přesahem do videoinstalací. Absolvovala pražskou UMPRUM v ateliéru Intermédií Jiřího Davida, studovala fotografii a video na École Nationale des Arts Décoratifs v Paříži a Yeditepe University v Istanbulu. Pracovala v Serpentine Gallery v Londýně, kreativních agenturách v Praze a Bruselu. Dnes spolupracuje převážně s performery a prostředím současného divadla, jako například Městská divadla pražská nebo Archa. Její videa se se objevila na festivalech jako La Jolla Fashion Film Festival v Californii, Royal Albert hall v Londýně nebo ve finále best video AIPP Awards. Vedle krátkých formátů se zabývá i dokumentárním filmem, její poslední snímek Digitální disidenti se objevil na několika lokálních i zahraničních festivalech. Založila filmově-diskusní platformu KINOLAB a umělecko-vzdělávací spolek Artedu, v jehož rámci vydala publikaci Umělec, vila a bazén.
Carl je absolventem University of Gloucestershire (UK), Cheltenham School of Art (UK) a Nuneaton technical College of Art & Design (UK). Své hudební vzdělání si také rozšířil studiem na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. Je vyhledávaným bubeníkem, účastní se mnoha hudebních projektů (např. "Atlantic Cable": Starcastic Records; "Squall": Silver Rocket a další). Sám se také věnuje kompozici elektronické hudby ('Nano Tone' - Hexa-decible Records: Dark Wave Electronic, 'Were Mute' - Prodavač: Electronic Folk/Synth Pop). Kromě hudby se profesionálně věnuje i výtvarnému umění (kresba, malba) a zejména filmové animaci. Je zkušeným pedagogem s vice než desetiletou pedagogickou praxí. V ISMFA působí od roku 2019
Kromě toho, že studuji design na fakultě architektury, se věnuji i doučování a pomáhání ve školce. Moje zkušenosti jako vedoucího na táborech mi pomáhají propojovat vzdělávání se zábavou a vytvářet nezapomenutelné zážitky pro děti. S nadšením blbneme s barvami a vymýšlíme příběhy.
Eri animuje už od školních let a sám dříve absolvoval několik Aertěků jako táborník. Nyní studuje centrum audiovizuálních studií na FAMU. Má zkušenosti se spoustou druhů animace, jako je ploška, kreslenka, loutka, ale i třeba 3D. Mimo to se také zajímá o přírodu a baví ho pozorovat pohyby v ní, vymýšlet různé příšery a samozřejmě to všechno v animaci hezky a stylově přehnat.
František Topinka dlouhodobě působí jako učitel Výtvarné výchovy a Multimediální tvorby. Jako dramaturg a metodik se věnuje filmově vzdělávacímu projektu kina Aero s názvem Aeroškola, kde působí dlouhodobě i jako lektor různých programů filmové a audiovizuální výchovy zaměřených jak na děti, tak dospělé. O rozvoj edukačních programů se stará také ve Studiu Scala v Brně. Je vedoucím filmového animačního tábora Aertěk, spoluorganizuje festival Malé Oči pro diváky z řad dětí a rodičů. Jinak se počítá mezi milovníky nejen filmových pásů, plnovousů a skautingu.
Narodila jsem se na divokém západě Krušných hor v roce 1982. Po absolvování Střední průmyslové školy v Karlových Varech jsem se pustila do světa širokého a blízkého, abych dokončila svou vzdělávací pouť jako knižní grafik a ilustrátor. Můj život se do dnešních dnů plní zejména kulturou a cestováním. Předtím, než jsem přivedla na svět děti, jsem živě vystavovala napříč Českou republikou a příhraničními zeměmi. K vystavovanému patřily deníky, fotografie, kresby a grafické listy. Na tzv. mateřské dovolené zaměřila jsem se povícero na činnost produkční a dramaturgickou, ve formě pořádání kulturních akcí ze všech uměleckých platforem, a na činnost kurátorskou. Mimo jiné se profesně zabývám tiskovou produkcí, materiály, papírem a tiskem, a bez váhání Vám zprostředkuji vzdělání budoucího mořeplavce. Aktuální mou velkou vášní je koláž a plošková animace, tomu obětuji veškerý možný neexistující volný čas. V koláži i animaci propojuji veškeré výtvarné techniky a také velmi ráda pomocí projektů Mail Art expanduji do světa. Jako lektorka působím pod hlavičkou Designeři dětem, další lektorské aktivity poskytuji soukromě, kupříkladu pro Knihex, galerii Supermarket WC a jiné kulturně vzdělávací subjekty. Veřejně vystupuji pod značkou Hecuba Design.
Vystudoval animaci na Famu, nyní pracuje jako grafik, animátor a střihač. Aby si od těchto činností vyčistil hlavu, věnuje se kurzům animace a tvorby počítačových her. Rád se prochází, hledá a nachází. Společnost mu dělá věrný pes Norštejn pojmenovaný po slavném tvůrci animovaných filmů. Oba také bývají účastníky animačních Aertěků.
Již několik let pracuje jako učitel předmětů výtvarná výchova a informatika, nejprve na základní škole, v současnosti na gymnáziu. Příležitostně vytváří počítačovou grafiku v oblasti tiskovin a 3d vizualizací. Dlouhodobě působí jako lektor vzdělávacího projektu Aeroškola, kde inicioval založení kroužků Tvorba videoher a Animovaný videoklip. Působí také jako lektor letního animačního tábora Aertěk a příměstských táborů.
Studoval na Výtvarné škole Václava Hollara, Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně (klasická animovaná tvorba) a FAMU (katedra animované tvorby). Nejraději tvoří v oblasti animovaných filmů a komiksů. Absolvoval studentským filmem Happy End (2016) a režijně debutoval snímkem Hurikán (2024). Věnuje se hlavně 2D kreslené animaci. Mezi jeho oblíbené tvůrce patří Hayao Miyazaki, Katsuhiro Otomo, Satoshi Kon, Sylvain Chomet a mnoho dalších. Velkou inspirací je mu i hraná tvorba.
Kateřina studovala na Gymnáziu nad Štolou, kde založila a organizovala studentské filmové večery. Poté vystudovala obor produkce na FAMU International. Podílela se na založení a fungování Školy filmového herectví pro děti. Má praktické zkušenosti z krátkometrážních, studentských, komerčních a celovečerních natáčení z oblasti produkce a práce s herci. V současné době funguje ve vedení filmového tábora Aertěk.
Ken has over 20 years of experience as an illustrator, animator, writer, cartoonist and multimedia performer. Ken’s skills encompassing a full range of multimedia, including sound recording, audio editing, video, motion graphics, animation, typography, illustration and design. Ken is also an associate lecturer at Prague City University, where he teaches design and animation.
Klára vystudovala FAMU a FaVU a ráda propojuje žánry. Animuje, natáčí a stříhá pro ostatní a sama se věnuje autorské tvorbě. Jejím hlavním médiem je fotografie, často ale s přesahem do kresby, videa či dokumentu. Organizuje bytové koncerty a pravidelné pálení vánočních stromků (až po Vánocích). Snaží se všude jezdit na kole a co nejvíc věcí recyklovat.
Kristýna Vindušková jezdila 6 let na letní animační Aertěk, kde se zamilovala do umění animace. Vystudovala Střední uměleckou školu Václava Hollara obor Audiovizuální tvorby a její maturitní film se v roce 2023 objevil na Anifilmu. Nyní studuje na UTB obor Teorie a praxe animované tvorby. Věnuje se také ilustraci.
Narodila se v Minsku, kde studovala grafický design na střední škole. V roce 2017 nastoupila na ZČU v Plzni na katedru animované a interaktivní tvorby, kterou absolvovala s filmem "Rubikova kostka", který byl uveden na několika festivalech, mezi kterými jsou "Monstra" v Lisabonu, "Animist" v Tallinu a "Anifilm" v Liberci v roce 2021. Pracovala na dvou celovečerních filmech ve studiu "Alkay": "Moje slunce Maad" jako 2D animátorka a "Cesta do Tvojzemí" jako umělkyně pro 3D texturování. Pokračuji v práci se studiem na večerníčku "Rychlé Šípy". V prezenční době studuji katedru animované tvorby na FAMU.
VJka, animátorka, lektorka a vizuální umělkyně původně vystudovala učitelství výtvarné výchovy na PedFUK. Po doktorském studiu zaměřeném na filmovou výchovu zde také do roku 2018 vyučovala především předměty zaměřené na film a animaci. Do roku 2021 se věnovala filmové výchově a vedla pražskou Aeroškolu. V současnosti je na volné noze, natáčí a stříhá videa pro nejrůznější zákazníky (T-Mobile, Psychologie,cz, KVIFF, KVIFF.TV a další.). Vytváří koncertní projekce, točí videoklipy, propagační a dokumentační videa pro kapely Jakub König a Hvězdy, Zvíře jménem Podzim, Kittchen, Robert Křesťan a Druhá tráva, Zabelov Group, Miroslav Kemel, Marie Puttnerová, Lenka Dusilová a další. Pracovala na projekcích pro několik divadelních představení pod režií Miřenky Čechové. Vede workshopy VJingu.
Hello, I am Logan Gonzalez and I am an energetic, fun-loving guy who loves teaching. Though I am young I have been teaching in some way or another since the age of 14. I have a background in musical theater and have been involved in different areas of creating stories such as writing scripts and filming. I am very excited to work at Aeroskola and cannot wait to meet you all, start having fun, and begin creating wonderful stories.
Třetím rokem se věnuji práci s dětmi, kde se zaměřujeme na kreativní využívání kamery, rekordéru, tužky a papíru. Ráda o audiovizuální technice přemýšlím jako o nástroji, jak děti více motivovat k objevování světa kolem sebe a sebe samotných. Zkušenosti čerpám především z kontinuální tvorby uměleckého programu pro děti z vyloučených lokalit. Dále také z divadelního souboru Ještě Chvilku, kde figuruji jako režisérka a asistuji lidem s postižením. O spojení pedagogiky a filmu se učím na FAMU v rámci Filmové Výchovy. Za sebou mám studium Audiovizuálních Studií na FAMU a v současnosti dokončuji magisterské studium na JAMU v oboru Audiovize a Divadlo.
Stážistka speciálního programu pro ukrajinské studenty filmových škol na FAMU. Je absolventkou Kyjevské národní univerzity divadla, filmu a televize Karpenko-Karogo v oboru „režie animovaného filmu“. Má velku zkušenost s pořádáním dětských kroužků animace, kreslení a divadla
Martin Kublák je animátor a dlouholetý spolupracovník Jana Švankmajera (Lekce Faust, Spiklenci slasti, Otesánek, Šílení, Přežít svůj život, Hmyz). Spolupracoval i s Janem Balejem (Tom Paleček) a s Václavem Švankmajerem (Světlonoš). Dva roky byl vedoucím Klasické animované tvorby na filmové škole ve Zlíně. V současnosti se věnuje pedagogické činnosti (vychází z teoretických prací Aristotela, Víta Hrubína, Normana McLarena, Jeffrey Scotta, Johna Trubyho a Roberta McKeeho) a produkuje své vlastní abstraktní animované filmy.
Rodák z malé vesnice kousek od Ostravy, který se na své studia přesunul do Zlína na Univerzitu studovat film. Během této doby krom natáčení filmů pro i mimo školu si ujasnil svou formu, styl a motivace. Předávat film dále. V posledním roce proto učil na Creative Hill College ve Zlíně jako pedagog střihu a účastnil se letních filmových táborů Aertěk. Momentálně zaměstnán ve WarHorse v oddělení cutscénářů. Jeho koníčky jsou film, amatérská režie, videohry, přátelé, larp, divadlo a další podobné...
Vedoucí projektu Aeroškola, studoval Výtvarnou školu Václava Hollara, Husitskou teologickou fakultu a FIlosofickou fakultu Univerzity Pardubice.
Hudebník a producent. Známý ze svých sólových projektů jako rapper Bonus, ale také jako producent minimalistické elektroniky Martin Tvrdý. V současné době se věnuje hlavně skladání divadelní a filmové hudby nebo vytváření zvukového designu pro podcasty nebo projekty ve virtuální a rozšíření realitě. Za svou tvorbu získal několik ocenění. Jako lektor vedl mnoho workshopů pro děti i dospělé profesionály.
Mgr. Bc. Martina Chaloupková Pracuje jako edukátorka animované tvorby ve Studiu Scala, jehož činnost koordinuje. V rámci výtvarného oboru na ZUŠ Mikulov učí filmovou a audiovizuální tvorbu. Spolupracuje s Aeroškolou na různých projektech, zejména pak vzdělávacích kurzech pro učitele, nebo na zajištění animačního pobytového tábora Aertěk. Vystudovala obor Výtvarná výchova a Vizuální tvorba na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně a je také absolventka oboru Muzeologie na Filosofické fakultě MU. Ve volném čase se věnuje volejbalu a turistice. S oblibou vystupuje jako maskot svého týmu při hospodských kvízech.
Hudebnice, lektorka, kurátorka a hudební publicistka, spoluzakladatelka Synth Library Prague. Spolupracovala s Českým rozhlasem. V současné době připravuje mimo jiné programy pro školy v Atriu Žižkov a spolupracuje na výzkumném projektu s UPOL. Jejími hlavními tématy jsou popularizace nových způsobů hudební tvorby, hudebních technologií, jejich dostupnost a socio-ekonomický kontexty zvuku, hudby a její tvorby.
Prozaik, bývalý učitel, porotce literárních soutěží, lektor a autor mnohých literárních dílen v Čechách i na Slovensku – Medziriadky, Letavy, Campus, Napiš si svůj film… Debutoval povídkovou knihou Pod orechom tma /2013/. Autor projektu a sbírky povídek Poviedka na želanie, autor scénáře pro film a komiks Net.etektívka. Konzultant a koordinátor mnohých literárních projektů.
Mikuláš je lektorem a střihačem na filmovém táboře Aertěk. Má bohaté zkušenosti s postprodukcí a kameramanskou praxi. Absolvoval dvouleté kurzy Jak Stvořit Film a Jak Vidět Film na FAMU International, Kurzy animace a filmové tvorby v Plzni. Stojí za úspěchem veřejné sbírky PomůžuAnežce.cz, pro kterou natočil a sestříhal řadu video dokumentů. Právě ty byly pro úspěch sbírky klíčové. Vytvořil hudbu do několika nezávislých filmů a dvakrát se účastnil 48 Hour Film project.
Nikol Strobach pochází z Prahy, ale poslední roky působila v Brně, kde byla členkou modulárních bastlířů Bastl Instruments. Znát ji můžete například z instruktážních videí Patchení s Nikol. V rámci své lektorské činnosti vedla Nikol skupinu žen s názvem Pink Noise v kurzu zaměřeném především na modulární syntezátory, ale vedla i další hudební workshopy pro dospělé a děti po celém světě. Její vlastní tvorba stojí na pomalých beatech a vrstvení atmosferických zvuků, ale také samplování a modifikování zvuků zvířat a lidí jejího okolí. A taky hraje na rostliny.
Petr Mischinger (*1997) je čilý autor animovaných filmů a tomuto oboru se věnuje od nejmenšího malička. Jeho filmy obvykle cílí na dětské publikum a pravidelně se objevují na mezinárodních filmových festivalech. Jako pomocný výtvarník/animátor působil v moskevském Studiu ŠAR pod vedením Andreje Chržanovského a Jurije Norštejna. V současné době je studentem pražské FAMU a věnuje se vývoji autorské večerníčkové série „Děti ze Všehovíc“. S Aeroškolou spolupracuje od září 2021.